661-047-176 liderbud@onet.pl

Porady

Artykuł 1.

DRZWI WEJŚCIOWE

Drzwi wejściowe to ważny element całości stolarki budowlanej, kupowany zazwyczaj w końcowej fazie budowania domu. Zazwyczaj kupowane są drzwi jednoskrzydłowe, a rzadziej niedoceniane dwuskrzydłowe, które ułatwiają przenoszenie większych mebli itp.
Minimalne wymiary, które powinny posiadać drzwi wejściowe to 200cm wys. oraz 90cm szer.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli w typowych rozmiarach, które cechują się zazwyczaj korzystniejszymi cechami ze względu na standardy i masowe produkcje drzwi. Możemy również się zdecydować na zrobienie drzwi na zamówienie, mamy wówczas większy wachlarz możliwości, jeśli chodzi o ozdoby, kształty i wymiary, oraz indywidualność, która zawsze jest w modzie. Zlecając wykonanie drzwi na zamówienie u stolarza, należy jednak upewnić się czy firma lub fachowiec ma za sobą udane projekty, gdyż w innym wypadku mogą nas po kilku latach spotkać niemiłe niespodzianki. Drewno rządzi się swoimi „prawami” i nie każdy posiadł umiejętności, które pozwalają mu wykonać nie tylko ładne, ale i ponadczasowe arcydzieła, które staną się „bramą” do naszych domów.

Mamy do wyboru drzwi:
1. Drzwi drewniane, wykonane najczęściej z dębu, sosny, dzielimy na: płycionowe, płytowe oraz z litego drewna.
2. Drzwi stalowe, często najtańsze, wykonane z metalowej ramy, blach po obu stronach oraz warstwy ocieplenia w środku.
3. Drzwi z PCV zbudowane z wielokomorowych profili oraz warstwy ocieplenie w środku .
4. Drzwi betonowe – ościeżnica z dębu połączona z betonowymi płytami z dodatkiem włókna szklanego.

Drzwi zewnętrzne, również jak okna, powinny posiadać jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła, na które wpływa: materiał, z którego są wykonane, ilość przeszkleń lub ich brak, rodzaj warstwy ocieplenia wewnątrz, jakość wykonania szczelności ( powinny przylegać równomiernie całą powierzchnią do uszczelek) oraz grubość.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, możemy wyróżnić 4 klasy drzwi antywłamaniowych, przy czym  do pierwszych trzech klas możemy podchodzić z dystansem, gdyż nie są one specjalistycznie zabezpieczone przed profesjonalnym włamywaczem. Warto również zamontować czujniki (kontaktrony), które będą współpracować z alarmem i powiadomią o niechcianym gościu.

Artykuł 2.

OKNA PLASTIKOWE

1. Podstawowe informacje – wygląd:
Okna plastikowe są dostępne w dużej gamie kolorów. Głównie PCV jest barwiony w masie na brązowo lub biało, co daje najtrwalsze rozwiązanie. Mamy również możliwość zastosowania nietypowych oklein. Jednak plusem jest to, że przy zastosowaniu specjalnych farb do PCV, możemy zmieniać kolory dowolnie nawet co kilka lat. Okna kupujemy na „lata” i warto zastanowić się dokładnie jaki kolor będzie nam odpowiadał.

2. Izolacja termiczna profili:
Izolację termiczną opisujemy poprzez współczynnik przenikanie ciepła Uf. Wielkość tego współczynnika ram okiennych z PCV zależna jest m. in. od ilości komór, im więcej tym izolacyjność cieplna lepsza. Również grubość ścianek profili odgrywa znaczenie w polepszeniu izolacji termicznej. Każde okno posiada wzmocnienie, i to w zależności jaki materiał został użyty, tak zmniejszają się, lub zwiększają się nam parametry izolacyjności. W oknach energooszczędnych stosuje się wzmocnienia z kompozytów z dodatkami włókien szklanych. Warto szukać okien „ciepłych”, gdyż montaż icha zapewni nam lepszą ochronę przed zmianami temperatur na zewnątrz.

3. Kształty:
Oprócz standardowych prostokątnych okien, istnieje możliwość zamówienia okien „nietypowych”, które w części będą trójkątne, trapezowe czy owalne. Możemy również zdecydować się na okna nieotwierane, które zapewnią nam lepsze naświetlenie wnętrza oraz najczęściej lepszą izolację termiczną.